redüktör
Vinç Sistemleri (Kaldırma ve Yürütme Sistemleri)
Vinç sistemleri, büyük ve ağır cisimlerin kaldırılmasında insan gücünün yeterli olmadığı alanlarda kullanılır. Vinçler, yüklere kaldırma kancaları veya bağlantı elemanları ile bağlanıp bir yerden başka bir yere taşınmasını sağlar. Monoray vinç, pergel vinç, tek kirişli ve çift kirişli gezer köprülü vinç, portal vinç ve kule vinçleri gibi tüm vinç çeşitlerinde çalışma şekli benzerlik gösterir.
 
Motor gücünün redüktör yardımıyla tambur üzerindeki halatın yukarı veya aşağıya hareketi vinçlerin çalışma prensibini oluşturur. Motordan alınan ilk hareket, bir kaplin bağlantısı yardımıyla redüktöre aktarılır. Redüktörde oluşan yüksek moment halatların sarıldığı tambur sistemini hareket ettirilir. Tambur üzerindeki çelik halat ve halatın ucunda bir kanca bulunur. Bu tip redüktörler kaldırma redüktörü olarak adlandırılır.
 
Vinçlerde kaldırma redüktörlerinin yanında yürütme redüktörleri de bulunur. Yürütme redüktörleri; araba yürütme redüktörü, tek kiriş veya çift kiriş gezer köprülü vinçlerde köprü yürütme redüktörü, portal vinçlerde portal yürüyüş redüktörü olarak bilinir. Ayrıca kule tipi vinçlerde kule dönüş ve döner arabalı vinçlerde araba dönüşleri için de redüktörler kullanılmaktadır.
 
Vinç Redüktörleri:

 

RMS Serisi
K Serisi
A Serisi
F Serisi
RDX Serisi