redüktör
Redüktör Nedir?

Redüktörler, elektrik motorlarının yüksek dönüş hızını, makineler için gerekli olan dönüş hızına düşürmek için tasarlanan kapalı dişli düzenekleridir. Yani motordan alınan dönme hareketinin, ihtiyaçtan yüksek olduğu yerlerde, giriş dönüş hızının, istenen çıkış dönüş hızına düşürülmesi amacıyla kullanılır.

 

Redüktörler ihtiyaç duyulan sisteme eklenen bağımsız elemanlardır. Redüktörlü sistemler, sisteme güç veren bir motor, redüktör ve hareket-güç ihtiyacı olan iş sisteminden meydana gelirler. Kullanılan motorlar genellikle elektrik motorları olmasına rağmen ihtiyaç duyulduğunda içten yanmalı motorlardan da faydalanılır. Hareket ve güç, miller vasıtası ile iletilir. Güç ve hareket iletiminde sarsıntı ve merkez kaçıklığı nedeni ile oluşabilecek sakıncalar, birleşme noktalarında kaplin kullanılarak giderilir.

 

Redüktörler en basit şekliyle bir dişli-çark mekanizmasıdır ve biri döndüren diğeri döndürülen olmak üzere en az iki dişliden meydana gelir. Bu iki dişliden küçük olanına “pinyon”, büyük olanına “çark” adı verilir. 
 

Redüktör Hangi Elemanlardan Oluşur?

 

Gövde: Tüm sistemi içine alarak yağlama için hazne görevi görür ve dış etkilerden sistemi izole eder.

 

Gövde içinde;

 

Dişli Çarklar: Güç aktarma işlemini yaparken aynı zamanda dönme hızını arttırma veya azaltma gibi görevleri de yerine getirir. (Düz dişli, helis dişli, sonsuz vidalı, konik dişli vb.)

 

Rulmanlı Yataklar: Minimum sürtünme ile millerin veya aksların istenen yöndeki hareketlerine müsaade eden, istenmeyen yönlerdeki hareketlerine de engel olurlar.  (Bilyalı, konik, makaralı vb.)

 

Sızdırmazlık Elemanları: Makine parçaları arasında başta yağ olmak üzere her türlü maddenin dışarıya sızmasına engel olurlar. (Sıvı conta, keçe vb.)

 

Miller: Üzerine takıldıkları elemanlar vasıtası ile dönerler veya ilk dönme hareketini yaparak başka elemanlara hareket ve kuvvet iletirler. (Kademeli, kamalı vb.)

 

Redüktörlerin Kullanım Amaçları:

 
■  Tork elde etmek
■  Giriş devrini istenilen devre düşürmek
■  Giriş hareketinin yönünü değiştirmek
 

Redüktörlerin Kullanım Alanları:

Redüktörler kuvvet ve hareketin olduğu her yerde kullanılabilirler. Yürür ızgaralar, pompalar, takım tezgahları, asansörler, vinçler, tekstil makineleri, sac bükme makineleri, şahmerdanlar, döner tamburlar, konveyörlerde v.b. gibi bir çok dönme hareketinin mevcut olduğu yerlerde kullanılırlar.

 

Aynı zamanda günümüzde otomotiv, demir-çelik, maden sahaları gibi ağır şartların bulunduğu kuruluşların yanı sıra ufak ölçekli üretim yapan fabrikalardan otomasyon sistemlerine kadar çok geniş bir alanda kullanılır.